Kdo jsem

Jmenuji se Jan Pirk, jsem povoláním lékař, duší sportovec a srdcem Slávista. Všechny tyhle věci máme v rodině, takže by se dalo říct, že lásku k lékařství, sportu i Slávii jsem zdědil.

Narodil jsem se 20. dubna 1948 v Praze, jak jsem už říkal, do staré lékařské rodiny, otec byl kardiolog. Chtěl jsem pokračovat v jeho šlépějích a vystudoval jsem proto 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy. Během studia jsem ale nebyl politicky organizovaný, po škole jsem nenašel práci v Praze a místo toho jsem nastoupil na chirurgii v Nymburku k primáři Weissovi. Ten mne už tehdy varoval, že pokud jednou začnu s chirurgií, zůstanu u ní – a měl pravdu.

Po několika letech získávání praxe v Nymburce jsem se stal vědeckým aspirantem v IKEM, kde pracuji od roku 1974. V 80. letech jsem absolvoval roční stáž v Ochsner Medical Foundation v New Orleans, později působil také jako konzultant v dánském Odense.

Krátce po revoluci jsem přijal post vedoucího Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, později také přednosty celého Kardiocentra IKEM. To všechno jsem zvládl i díky podpoře své rodiny – manželky, se kterou jsem už oslavil zlatou svatbu, později i dětí a vnoučat, protože mi do života přináší spoustu radosti, a bez té to nejde.

Jan Pirk

Co dělám

Rok 2022 pro mě tedy znamená padesátileté výročí působení v lékařské praxi. Za tu dobu jsem provedl stovky úspěšných transplantací srdce, a tisíce dalších operací srdce. Každý rok náš tým zachrání nebo významně zlepší kvalitu života stovkám lidí.

Je neuvěřitelné, kam se nejen můj obor za tu dobu posunul. Na vlastní oči vidím, jak dříve beznadějným případům dnes nejen prodlužujeme život, ale dokonce je umíme vyléčit. Nejen proto, ale také proto, jsem přesvědčený, že nejen tradice, ale i pokrok a snaha a odvaha měnit věci, jsou v politice potřeba.

Na české zdravotnictví jsem hrdý, je v mnoha ohledech skvělé, ale to neznamená, že nemá problémy. Nejen kvůli pandemii, ale z mnoha dalších důvodů lékaři i sestry dennodenně naráží na problémy, které se musí řešit. Nejde jen o jejich platy, ale také o jejich vzdělávání, o systém prevence a mnoho dalších věcí, které mohu ze Senátu ovlivňovat. Mandát je docela dlouhý a přiznávám, že bych jej rád využil i na otevírání dalších témat, jako téma podpory sportu u všech věkových kategorií.

Proč kandiduji

Doteď operuji, běhám maratony a mám opravdu velkou chuť začít být užitečný i v politice.

Pro někoho je pojem svoboda příliš abstraktní, ale my, co jsme velkou část života prožili za minulého režimu víme, že její okrajování se týká každého a zasahuje do každé části života. I to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl do politiky vstoupit, a proč jsem se tak rozhodl nyní. Vidím, že právě teď je doba, kdy lidé, kterým na těchto základních věcech opravdu záleží, hledají společnou řeč, společnou cestu a kompromisy v zájmu ostatních. Proto si také vážím podpory stran koalice SPOLU.

Praha 10 neměla vždycky štěstí na aktivní senátory, kteří by předkládali zákony a skutečně pracovali na programu, za který byli zvoleni. Může se to ale změnit.

Předem děkuji za vaši podporu a díky všem, kteří mi drží palce.

Facebook

Newsletter

Kontakty

Jan Pirk

jan@janpirk.cz
https://www.facebook.com/profpirk

Média

media@janpirk.cz

Tým senátní kampaně

tym@janpirk.cz

Na mou kampaň můžete přispět i vy prostřednictvím této stránky. Veškeré informace o financování mé kampaně včetně transparentních účtů najdete přehledně na této stránce. Dary a dárce najdete zde.

Zadavatel: SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09

Zpracovatel: TOP 09