Všichni jsme viděli, že mezinárodní trhy v posledních měsících zkolabovaly a ceny elektřiny se vyšplhaly do výšin, které nemohla žádná vláda reálně kompenzovat. I proto bych chtěl ocenit naši vládu, která včas zařídila shody na principu zastropování na evropské úrovni, které nyní doplnila řešením přímo pro Českou republiku.

Většina z nás zaregistrovala především informaci o tom, že díky vládě bude cena silové elektřiny maximálně 6 korun za kWh a cena plynu 3 koruny za kWh pro domácnosti. Nicméně zastropování se týká i všech poskytovatelů veřejné služby, tedy i nemocnic. Jako dlouholetý lékař i manažer jsem si nedokázal představit ani v nejhorším snu, že bych snad hypoteticky musel svým lidem a pacientům vysvětlovat, že se “nedá svítit” a budeme bez energií. Právě zastropování jejich cen a vznik státem určeného dodavatele je jasnou garancí, že nic takového nehrozí ani v nejhorší noční můře. Vláda prozatím odvedla opravdu dobrou práci.

Naplnila zásobníky a zajistila kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku. Jako Česká republika si pořád nemůžeme moc vyskakovat, ale plyn na to, abychom zimu zvládli, máme. A to především díky snaze současné vlády. Zatímco dřívější kabinety nás nechaly závislé na jednom zdroji z Ruska.

Na závěr bych rád připomněl, že jsem vládě před nedávnem vyčítal nedostatečnou komunikaci. V těchto dnech má ideální příležitost na reparát. Zastropování cen začne od listopadu platit automaticky a lidé nebudou muset o nic žádat. Je akorát nezbytně nutné jim o tom dát vědět. Obávám se, že někteří tuhle zprávu budou chápat tak, že to za nás vláda všechno vyřešila. To tak ale není. Úspory budou nezbytné na všech úrovních a šetřit musí každý – od domácností po firmy i instituce.